logobz2.png

„Měli jsme bundy zelený, někomu občas lezly krkem…………

COP

COP

Cop je česká bluegrassová hudební skupina, která vznikla v roce 1978. Jejím zakladatelem a uměleckým vedoucím je Miroslav „Míša“ Leicht, otec české herečky Kristýny Leichtové. V listopadu 2018 oslavila 40 let svého trvání dvěma vyprodanými koncerty v pražské Lucerně. COP koncertuje především v České republice (v průměru 80 koncertů ročně), v devadesátých letech však procestovala celou Evropu v rámci pravidelných koncertních turné.

KAMELOT

KAMELOT

Kamelot je současná česká hudební skupina pocházející z Brna. Vznikla v roce 1982 a celou její historií ji provází zakladatel a frontman Roman Horký, který je až na výjimky autorem všech textů i hudby k písním skupiny. V anketě časopisu Folk & Country byl Kamelot v letech 1993 až 1999 pokaždé zvolen skupinou roku a šest jeho alb bylo oceněno jako deska roku.

Ke známým písním kapely se mimo jiné řadí „Zachraňte koně“, „Levnej hotel“, „Čas rozchodů“, „Pozor, tunel!“, „Slib“, „Honolulu“ nebo „Island“. Komerčně nejúspěšnějším se stalo debutové album Zachraňte koně vydané v roce 1990, které zaznamenalo téměř 100 000 prodaných nosičů a získalo multiplatinovou desku.[2] Titulní skladba „Zachraňte koně“ získala ocenění Hit desetiletí ve folk a country hudbě.

DOU_BARKA

Kapelu Bárka tvoří violoncellista Pavel Barnáš s harfenistkou Ivanou Pokornou.

Kapelu Bárka tvoří violoncellista Pavel Barnáš s harfenistkou Ivanou Pokornou.
Oba muzikanti působí desítky let v renomovaných profesionálních orchestrech, kromě toho si však přáli hrát i skladby podle svého výběru, a to v malém obsazení, bez not a dirigentské taktovky. Zaměřují se hlavně na evergreeny a filmové melodie, které v neobvyklém spojení jejich nástrojů vyznívají velmi působivě. „Bárka nabízí plavbu napříč různými žánry s harfou a violoncellem – proplouváme vodami bouřlivými i klidnými a užíváme si radost z hudby,“ shrnul Pavel Barnáš, violoncellista Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze a mj. ředitel festivalu Okolo Třeboně s třicetiletou tradicí. Ivana Pokorná je členkou Orchestru Národního divadla a vždy ráda spolupracovala i s muzikanty z jiných hudebních žánrů. V kapele Bárka hraje na keltskou harfu, která je menší a lehčí než ta, kterou používá ve velkém orchestru. „Zkrátka vzali jsme své nástroje na ramena a vydali se ve volném čase objevovat nové vody, které nám přinesou větší svobodu a dobrodružství.“

HAZARD

HAZARD

1985 Začíná se formovat skupina příznivců country music, která hraje příležitostně v kempech, na chatách, pro radost svou a případných posluchačů. Obsazení : Jiří Novotný – kytara, Vladimír Silný – banjo, Ladislav Železník – kontrabas, Vladimír Havran – foukací harmonika, Jaroslav Mikl – mandolína

2021 Otec zakladatel a kapelník Jiří Novotný 23.8.2021 nečekaně přijímá angažmá v nebeské kapele. Po odeznění psychického šoku z jeho nečekaného odchodu se na uvolněné místo za kytarou postavil Josef Šňupík. Kapela znovu začíná zkoušet a nacvičovat repertoár pro veřejné vystupování.

LENKA_SLABA_A_TRIOLLA

LENKA SLABÁ A TRIOLLA

Koncem loňského roku se natrvalo vrátila zpět do Čech Lenka Slabá-Vostry, které strávila v kanadském Edmontonu více než osmnáct let. Zakotvila s mladší dcerkou Adinou Annou v Dolních Jirčanech u Prahy, kde si společně s mužem Ádou, který si návrat do vlasti posunul až na letošní duben, pořídili menší útulný domek. A začala pracovat jako zubní asistentka.

Osmnáct roků – to je vlastně rozdíl celé jedné generace a nepřeberná šňůra změn, zvláště při dnešním stále se zrychlujícím tempu. Pro Lenku však nebyl tento návrat nečekaným skokem přes téměř dvě desetiletí, vracela se do prostředí, s nímž udržovala během svého kanadského pobytu celkem pravidelný kontakt. A to nejen s rodinou a přáteli, ale i s neustále se přelévajícím a prolínajícím hudebním světem. Zvláštní citové vazby má i k jižním Čechám. Jistě si bez velkého vzpomínání připomenete její českobudějovickou éru s Nezmary, následně se Spirituál kvintetem a pak se Žalmanovým spolem. Avšak zakotvit přesně tam, odkud tehdy před lety odcházela, se prostě nedá. I když publikum a muzikantská komunita rozhodně nezapomněly na Lenčin jedinečný hlas, musí nyní znovu systematicky stavět nové schody na českou hudební scénu.

MONOGRAM

MONOGRAM

Pražská skupina Monogram působí na České i zahraniční hudební scéně již 30 let.
V současné době hraje ve složení: Jaromír Jahoda (banjo, zpěv), Zdeněk Jahoda (mandolína, zpěv), Jindřich Vinkler (kytara, zpěv), Erik Banič (kontrabas, zpěv).
Repertoár skupiny tvoří hlavně autorské písně z dílny kytaristy Jindry Vinklera, převážně v angličtině a také originální instrumentálky od ostatních členů skupiny.
Za 30 let hudební činnosti kapela Monogram nasbírala řadu významných ocenění na poli akustické hudby. V rámci hlasování ČBA (Česká Bluegrassová Asociace) byla několikrát vyhlášena jako Nejlepší instrumentální skupina. V letech 2008, 2015 získala ocenění asociace EBMA jako Evropská skupina roku. Také jednotliví členové získali několikrát ocenění instrumentalista roku (banjo, kytara, mandolína).
Monogram pravidelně vystupuje na předních festivalech v České republice (Porta, Prázdniny v Telči, Zahrada, Stodola Michala tučného aj.) a v řadě dalších zemí (Dánsku, Švédsku, Španělsku, Velké Británii, Francii). Kapela vystoupila také dvakrát na prestižním festivalu IBMA v Nashville USA. Členové skupiny mají na svém kontě spolupráci s mnoha domácími i zahraničními umělci např. Druhou Trávou, Bratry Nedvědovými, Jiřím Suchým, Danielem Hůlkou, Danielem Landou, Slávkem Hanzlíkem, Chrisem Jonesem, Bilem Keithem aj.
Skupina Monogram natočila celkem 6 alb. Tři z nich ocenila ČBA v rámci hlasování jako Album roku. Nejnovější je kompletně autorská deska SIMPLE MAN.

NEZMAŘI

Folková skupina NEZMAŘI byla založena počátkem roku 1978 čtyřmi “otci zakladateli” Pavlem Zajícem, Zdeňkem Hejkrlíkem, Zdeňkem Svobodou a Lubošem Hrdličkou, původně jako scénická kapela Divadla dramatických textů s půvabnou zkratkou DDT, působícím pod ochrannými křídly Jihočeského divadla.

NEZMAŘI se však brzy osamostatnili a začali se zúčastňovat různých přehlídek, vesměs úspěšně.

První dva roky života kapely byly obdobím personálních změn z důvodů studijních, rodinných i jiných, naštěstí nikoliv osobních. Obsazení se usadilo na pánské trojici ZAJÍC, DRENGUBÁK a HLAVÁČ, kterou zpočátku doplňoval JARDA MATĚJŮ a řada poměrně rychle se střídajících zpěvaček, z nichž poslední – ŠÁRKA BENETKOVÁ – přišla do kapely v roce 1990. Na několik let rozšířila skupinu ještě PAVLÍNA JÍŠOVÁ, ale od roku 2002 působí NEZMAŘI v nezměněném složení PAVEL ZAJÍC, PAVEL DRENGUBÁK, TONDA HLAVÁČ a ŠÁRKA BENETKOVÁ.

BOKOMARA

BOKOMARA

Když se řekne Bokomara, možná se tímto slovem bude cítit zaskočen i leckterý jazykovědec. Odkud pochází, co znamená? Slovo je to vymyšlené spisovatelem Kurtem Vonegutem, který ve svém kultovním románu Kolíbka líčí svéráznou filosofii bokononismu a její kultovní rituál boko-maru, spočívající v meditaci za vzájemného se dotýkání chodidly nohou. A právě toto slovo si vybral brněnský muzikant Luboš Javůrek jako základ názvu, když v polovině osmdesátých let zakládal novou kapelu. Dlužno říci, že v té době byl Kurt Vonegut i hostem Divadla na provázku v Brně, a Luboš na besedě s ním byl, takže uhranutí bylo přímo osobní. Bosé chodidlo zdánlivě trčící z plakátu do prostoru bylo ostatně jakýmsi prvním logem skupiny. Od začátku šlo o sestavu folkovou, i když míra elektrifikace kapely se postupně měnila. Luboš už byl v době jejího vzniku uznávaným hráčem na foukací harmoniku, jeho služeb ve studiu nebo jako hostujícího muzikanta využila celá řada nejslavnějších písničkářů naší scény (mj. J. S. Lenk, P. Lohonka – Žalman, později i Vlasta Redl a další). V té době už hrál v brněnské trampsko-folkové skupině Wanailon. A v této kapele právě došlo k rozkolu mezi příznivci obou táborů. Jeden čas vystupovaly oba odštěpky pod stejným jménem a za pomlčkou uváděly své krédo: Wanailon-tramp a Wanailon-Folk. Luboš Javůrek se pak rozhodl pro metodu moudřejší ustoupí a svou folkovou odnož přejmenoval. Ta trampská pak zanikla…

FORGET

FORGET

Skupinu Forget založil v roce 2019 slavný banjista Lukáš Mayer, který hrával v Nové Sekci a Abalonu. Nápad založit skupinu s Petrem Třebickým už vznikl v dobách dávných, ale nikdy se pořádně neuskutečnil. První rok a půl se utvářela sestava, až vznikla ta nynější, a která začíná v roce 2020 svá první vystoupení. Sestava je složena s kamarádů, kteří mají bohaté zkušenosti z hraní u nás i v zahraničích ze skupin Nová Sekce, Abalone, Grasspark, GrassRoad, Forum Praha, Burizon, Spare Parts, Modré struny, Na Frak a dalších. Forget hraje Bluegrass ve všech možných polohách jak anglicky tak česky. Ve svém bohatém repertoáru mají ale i písničku od spřátelené skupiny KTO, nebo Nové Sekce.

J_VEISSER _NEW_RANGERS

JIŘÍ VEISSER a NEW RANGERS

Jiří Veisser (* 1. listopadu 1946 Praha) je český zpěvák a houslista, známý především jako zakladatel skupiny Rangers v roce 1964. Tuto skupinu v roce 1999 opustil kvůli sporům ohledně Agentury Rangers a dnes hraje s vlastní skupinou New Rangers.

Po smrti Milana Dufka (podzim 2005) se na hudební scéně po téměř dvaceti letech objevil Honza Vančura a spolu s Mirkem Řihoškem se sami pasovali na zakládající členy kapely Rangers. Na prvních zkouškách kapely na Střeleckém ostrově, které proběhly na podzim roku 1964 jsem je však neviděl… Pod hlavičkou „legendy“ Rangers nyní vystupují spolu s naprosto neznámými hudebníky. Torzo tzv. Dufkovy party Rangers založilo kapelu Rangers Band. To mě nenechalo chladným a pro případ, že s kapelou Šance hrajeme klasický „rangersácký“ repertoár jsme si začali říkat New Rangers. Nechceme však zůstat jen u té klasiky. V duchu „starých a dobrých Rangers“ jsme přesto nedávno natočili i naše první společné album.

MARIEN

MARIEN

Hudební skupina Marien z Pardubic patří k nejvýraznějším tvářím nastupující generace v žánru folkové, country a trampské hudby. Věnují se akustické kytarové muzice a vícehlasému zpívaní, hrají melodické písně převážně z dílny Víti Troníčka. Přes progresivnější vítr v plachtách skupina staví na spíše na tradičních hodnotách FCT hudby a tím zůstává přitažlivá pro široké věkové spektrum posluchačů. Kromě mohutných vokálů a silných písní je pro Marien typická i jedinečná koncertní energie a doslova rodinný humor.

Marien jsou trojnásobní držitelé Porty a řady dalších ocenění, stáli u zrodu hnutí Folk žije!, vystupují na předních festivalech i vlastních koncertech po celé republice a pro svůj tradiční sound jsou také vyhledávanou doprovodnou kapelou. Spolupracují například s Pavlem Žalmanem Lohonkou a Spirituál kvintetem, doprovázeli Wabi Daňka, Honzu Nedvěda, Roberta Křesťana, Romana Horkého a další legendy české folkové scény. Na neprofesionální folkovou kapelu Marien disponují mimořádně velikou a stále rostoucí posluchačskou komunitou, která je schopná kapelu následovat i na nevšední outdoorové koncerty cyklu Cestou za Tebou, konané na zajímavých místech naší země jako vzpomínkové akce na tragicky zesnulého člena foukačkáře Zbyňka Zubířka Rosendorfa. Marien spolupořádají také festival Folkové Chvojení či Východočeské oblastní kolo Porty.

VOJTA_KIDAK_TOMASKO

VOJTA KIĎÁK TOMÁŠKO

Zve Vás jeden obyčejný kluk (pro někoho už starší pán, ale duší pořád kluk), z malého městečka nad řekou Ohří.

Někdo dovede namalovat nádherné obrázky, někdo je machr na cizí řeči, další třeba skáče padákem, jiný postaví dům, nebo opraví neposlušný počítač. Tohle vše já neumím.

Píšu a skládám písničky. O lidech, o lásce, o přátelství. O tom co jsem prožil, co vidím okolo sebe. Vím, že to nejsou žádné hity a ani mě to netrápí. Je v nich ale kus mého života a možná i vašeho.

Napsané srdcem pro ty, kteří dovedou srdcem poslouchat. Přijďte na koncert a naberte si plnou duši. Berte si slovíčka a tóny, smějte se a nestyďte se třeba i uronit slzičku, když vás něco dojme. Náš svět je barevný a smích i pláč k němu patří.

Těším se na Vás

písničkář Vojta Kiďák Tomáško

ZKUSMETO

ZKUSMETO

Jsme mladá kuřimská kapela, která vás zaujme pořádnou porcí folkové hudby. Na pódiu podáváme šťavnaté texty okořeněné vtipem a do křupava propečené melodie. Nebojíme se ani ostrých rytmů, a i když jsme každý z jiného těsta, přesvědčíme vás, že i vy si přijdete na svou chuť! Po sedmi letech působení na folkové scéně jsme vydali debutové CD s názvem Jinačí, se kterým bychom chtěli objet celou republiku. Natočili jsme jej ve studiu u Karla Macálky (dlouholetý spoluhráč Vlasty Redla a současný člen kapely Rangers).

Archivy