logobz2.png

„Měli jsme bundy zelený, někomu občas lezly krkem…………

FOLK TEAM

Skupina vznikla na přelomu let 1973 a 1974 nejprve jako duo Venclovský – Kopřiva. Na jaře 1974 přibrali Tomáše Úlehlu, tím vznikla skupina Folk T v obsazení: Kopřiva – housle, Venclovský – kytara a zpěv, Úlehla – klávesy, flétny, harmonika a zpěv. „T“ v názvu bylo zpočátku myšleno jako „trio“. Z tria se stal časem Folk Team a do začátku 80.let prodělal řadu personálních změn (Členy byli Boris Hála – textař a klavírista, Jirka Král – klávesy, zpěv, Jan Fiala – kytara, flétna, zpěv, Ivoš Albrecht – baskytara, Yveta Valčová – kytara, zpěv, Jarmila Staníčková – Kvapilová – kytara, zpěv, Richard Lašek -percusse…

Začali (dle kritiků) reprezentovat intelektuální větev českého folku s nezaměnitelným hudebním rukopisem a expresivním vokálem Romana Venclovského. Vedle vlastní tvorby zhudebňovali Václava Hraběte, Josefa Kainara, Jiřího Ortena a dalších.  Žánrově byli vřazováni k folkrocku či softrocku, některé rané skladby jsou laděny bigbítově nebo šansonově. Členové Folk Teamu však nikdy nepřemýšleli o svém stylovém zařazení a hráli spíše to, co sami cítili. K elektrifikaci nástrojů  přikročili z čistě praktického hlediska, než z touhy po experimentu a zvukový obraz skupiny zůstal i nadále především akustický.

Domovskými kluby v Brně se staly Vysokoškolský  klub a  klub Esenc. V klubech po celé republice odehráli do roku 1989 až 100 koncertů ročně. V letech 1979 -1989 zde působil Vratislav Lukáš – kytara, violoncello, zpěv (ex-Synkopy) a v roce 1983 se ke skupině připojil kytarista Ivan Huvar, který již před tím zásoboval skupinu svými texty. Dalším členem skupiny se stal Dalibor Dunovský (ex-Progress a ex-Kamelot), posléze přibyl hráč na klávesy Roman Jež (ex Spielberk) Hlavní repertoár je dílem dvojice Venclovský – Huvar a jejich písně Člověk je jak den a Ptačí song získaly Autorskou portu 1985 a 1986.

Po těchto úspěších začalo na Folk Team chodit i portovní publikum, kapele se ještě před sametovou revolucí podařilo vydat 1.LP desku. Kvůli zásahům z Pantonu byla sice plná kompromisů, ale přesto se na ní objevily kvalitní písně. LP se jmenovala prostě Folk Team a vyšla v létě 1989 po 15 letech existence skupiny. Po revoluci pak byla vydána alba: Všechna ta smutná hudba, Otevřete, jsou tady lidé…, 20 za dvacet let a Rarhity. Většinu skladeb složila dvojice Venclovský – Huvar. Metaforické, zadumané a někdy i posmutnělé texty I.Huvara se organicky spojují s Venclovského hudbou a aranžemi celé skupiny.

Porevoluční historie Folk Teamu je ovlivněna především vznikem Kopřivova vydavatelství FT Records a také větší profesní vytížeností ostatních členů. V roce 2000 Folk Team natočil nové řadové album s názvem „Velký prachy“. Po hudební stránce je barevnější, s využitím bicích, smyčcového kvarteta a dechové sekce. Huvarovy texty vyznívají možná poněkud aktuálněji a sarkastičtěji než tomu bylo na předchozích albech. Od tohoto projektu se začal více prosazovat Ivan Huvar jako autor hudby. Texty pak zůstávají vesměs jeho doménou.

V roce 2004 oslavil Folk Team 30 let existence řadou koncertů, na kterých zazněly písně z celé kariéry skupiny a zúčastnili se i bývalí členové.

V následujících letech se kmenoví členové skupiny věnují i nadále svým civilním profesím (Ivan Huvar – lékař, Roman Venclovský – učitel, Pavel Kopřiva – promotér a vydavatel, Roman Jež – zvuková režie) a  z hlediska činnosti kapely je kladen důraz především na klubové a festivalové hraní.

Rok 2009 se nese ve znamení oslav 35 let existence Folk Teamu a při této příležitosti vychází komplet DVD+2CD Měsíční dítě obsahující celkem 37 písní z koncertů v letech 2008 a 1988. Skupina od jara do podzimu odehrála řadu televizních, klubových a festivalových vystoupení.

V roce 2012 se skupina pustila do přípravy dlouho očekávaného řadového alba, které pod názvem „Nebudu“ vychází v červnu téhož roku u brněnského vydavatelství Indies Happy Trails. Písně z nového alba jsou u posluchačů kladně přijímány, CD zaznamenává obchodní úspěch a píseň Skála se dostává mezi nejhranější písně nejen žánrových rádií.

V listopadu 2013 se v KC Semilasso uskutečnil první z řady koncertů ke 40 letům existence skupiny, z koncertu je pořízen zvukový záznam, který pod názvem  Folk Team Live 40 vychází na jaře 2014. Na koncertech a festivalových vystoupeních se skupinou občas účinkují jako hosté kytarista Miloš Makovský (ex Synkopy, Taxi, Neopak) či někdejší člen kapely Tomáš Úlehla. Posledním koncertem výročního turné je listopadový koncert na brněnské Musilce, i tento koncert je zaznamenám a v září 2015 vychází u FT Records na DVD/CD- „Folk Team jako živý“. Současný koncertní zvuk Folk Teamu je folkrockový a koncerty vycházejí především z repertoáru, který vznikl po roce 2000.

V listopadu 2017 se v KC Semilasso uskutečnil 2000. koncert Folk Teamu v plné síle a snad i svěžesti interpretů.

PACIFIK


Ahoj kamarádi!

Množí se nám dotazy, s kým že to teď Pacifik vlastně hraje a jak jsme k němu přišli:-)

Omlouváme se, že jsme nedali nějaké „oficiální písemné vyjádření“ dříve, ale prostě jsme to dříve nestihli. Teprve poté, co jsme se trochu vzpamatovali z Tonyho odchodu, jsme (Helena, Martina a Honza) byli schopni začít přemýšlet, co s Pacifikem dále. Klíčové pro nás byly nejen názory vás – našich kamarádů a fanoušků ale i pořadatelů a samozřejmě i Tonyho rodiny.

Jsme velmi rádi, že ze všech stran jsme dostávali nejen podporu, ale přímo „žádosti“ o pokračování Pacifiku. „Zadání“ tedy bylo jasné, ale museli jsme vymyslet, JAK konkrétně by Pacifik měl vypadat a znít. Věděli jsme, že chceme, aby Pacifik zůstal Pacifikem, ale zároveň to musíme udělat trošku jinak, aby to nadále bavilo vás i nás.

V časech letošního jarního „lockdownu“ jsme oslovili několik našich hudebních kamarádů s nabídkou společně si zahrát a popovídat o nelehké úloze nástupu na Tonyho místo.

Jedním z námi oslovených muzikantů byl baskytarista a kytarista Jirka Mašek. Společně se známe přes dvacet let, kdy jsme se potkávali jako členové „mladých a nadějných kapel“ na pódiích nejrůznějších festivalů a konkursů. Jirka tehdy hrával se skvělou kapelou Auris, Martina s Honzou pak například v Lístku.

Od samého začátku jsme si s Jirkou skvěle sedli dohromady nejen hlasově a muzikantsky, ale i lidsky. Takže jsme se všichni záhy shodli, že dál chceme pokračovat právě v této sestavě. Jirka je pohodář s nevyčerpatelnou zásobou vtípků, hlášek ale i muzikantských zkušeností. Kromě Pacifiku můžete Jirku vidět například v kapelách Báry Basikové nebo Tomáše Linky.

No a když už jsme byli zase čtyři, museli jsme se rychle pustit do práce, abychom se všechno naučili a přeučili v novém složení. Díky vám posluchačům a pořadatelům se nám i toto nevyzpytatelné léto hudebně parádně vydařilo a velmi si lebedíme, že to takto skvěle funguje. A věříme, že radost by z nás měl i Tony.

Přáli bychom si, aby vás i nadále Pacifik bavil tak, jako baví nás, a abychom se ve zdraví a pohodě mohli společně potkávat po celé naší krásné zemi!


František Nedvěd ml.

 


 


Sabina Uxová


Narodila jsem se do muzikantské rodiny, takže jsem neměla šanci hudbě uniknout. Od dětství se učím na kytaru a zpívat, pravidelně vystupuji na soutěžích, festivalech, dětských akcích a vlastních koncertech. (viz sekce koncerty) Mezi moje největší úspěchy patří druhá místa ve finále Dětské porty a Brány, třetí místo ve finále Zlaté struny, Oběžné Dráhy a Little Star a vítezství v Jihlavském slavíku, Růži od casanovy a mezinárodní soutěži Talent awards. Vystupovala jsem jako host v programu Karla Kahovce a příležitostně, když je potřeba, jako záskok hraji a zpívám s Country Ladies. Loni jsem si udělala radost a vydala DVDéčko, průřez festivalovou sezonou 2019. Mám také připravený cca 50 min. pořad s písničkovou soutěží pro děti, se kterým m.j. jezdím po školách a dětských akcích v rámci akcí neziskovky Ulice Dětem.


Ivo Jahelka


Narodil jsem se 18.7.1954 v Dačicích a od roku 1978 žiji v Jindřichově Hradci. Vystudoval jsem právnickou fakultu UK         v Praze  a získal i titul JUDr. Protože jsem vždy měl sklony k psaní písniček, vysloužil jsem si také další neformální titul „zpívající právník“.  Začal jsem se totiž věnovat zhudebňování  soudních případů a příběhů ze života a jejich prozpěvování při různých příležitostech, přičemž stranou nezůstaly ani všeliké zajímavé zápisy obsažené v soudních spisech, policejních protokolech i jiných úředních dokumentech. Poprvé tyto mé výtvory slýchalo publikum v klubu Rubín na Malostranském náměstí v Praze  v pořadech známého recitátora a moderátora Mirka Kováříka „Zelené peří“, odtud byl už jenom krok na Porty   a dále do divadel a všemožných kulturních stánků.

 

         Protože lidský život nabízí neustále nepřeberné množství zajímavých situací, pokračuji v této činnosti i v současné době. Přitom jsem se  v roce 1978 dal na dráhu advokáta a tento stav nadále trvá. Vycházím z toho, že humor a smích jsou kořením života, že každý se rád zasměje neštěstí druhých, a že – jak pravil jeden recidivista – ŽIVOT JE  NEPŘETRŽITÁ  ŘADA  PRŮSERŮ  NEPRAVIDELNĚ  PO  SOBĚ  JDOUCÍCH. 


Michal Tučný revival Plzeň


Jsme kapela, která si dala za cíl vzkříšení mnoha krásných, a skoro zapomenutých písní, jež se alespoň dle mého názoru staly obětí bláznivého spěchu dnešní doby. Již název našeho seskupení Vám napoví, že vycházíme z tvorby fenoménu 20. století nejen české, ale i evropské countrymusic, báječného Michala Tučného. Mnozí se mnou mohou nesouhlasit, ale dovolím si tvrdit, že jeho nezapomenutelný a osobitý projev už nikdy nikdo nepřekoná. Michal Tučný country nejen zpíval, ale country také žil! Nás dnes může jen mrzet, že jeho život byl tak krátký a dál nepředává moudro, které se v jeho písních ukrývá. Ukázal lidem, že žít se dá i jinak, než se neustále za něčím hnát. Že nejkrásnější chvíle jsou ty okamžiky, kdy se člověk zastaví, rozhlédne se, a vychutná klid, kterého má dnes každý tak málo.

 

A proto jsem se rozhodl dát dohromady tuto kapelu a vzdát tím hold člověku, který určitě nebyl svatý ani bez chyby, ale jeho písně nám ukazují krásu tohoto světa. Hrát písničky Michala Tučného jsem si přál už hrozně dlouho. Proto jsem hrdý na to, že se mi podařilo najít stejně zapálenou partu dobrých muzikantů, ze kterých přímo srší dobrá nálada, a kteří nezkazí žádnou legraci. To je totiž přesně to, co tahle muzika potřebuje ze všeho nejvíc. Doufám, že se Michalovi jeho písničky v našem podání budou tam nahoře líbit, a že mu nebudeme dělat ostudu. Jak se nám to podaří ukáže teprve čas a Vaše přízeň na našich vystoupeních.


Roháči z Lokte


Vznik skupiny se datuje do jara roku 1975, kdy se pár kamarádů domluvilo na společném muzicírování. Roháči byli zařazeni do kategorie, které se říkalo moderní trampská píseň. Jak šly roky, pro Roháče začali psát různí autoři. To ovlivnilo vývoj skupiny natolik, že pozvolna vplula do vod folku a vymanila se svým příznivcům z dosud jasné škatulky – trampská skupina. Protože Roháči nelpí pouze na vlastní tvorbě a vyznávají repertoárovou pestrost, objevují se v jejich repertoáru i skladby z oblasti country, jazzu, spirituálů nebo písní lidových.

 

     V roce 1990 si skupina odvezla z plzeňského finále Porty cenu nejvyšší – Portu a v témže roce bylo Roháčům předáno vyznamenání v portovních žánrech velmi ceněné – Zlatá Porta.

 

     Roháči vydali 9 alb, nahráli spoustu trvalek pro rádia, absolvovali četná natáčení pro televize. Vystupují na různých festivalech a přehlídkách, uvádí své celovečerní koncerty. Velké oblibě se těší vánoční koncerty Roháčů.


Jindra Kejak


Český písničkář Jindra Kejak se narodil 14. března 1966 v Droužkovicích u Chomutova. Po různých soutěžích a malých scénách se pohybuje od roku 1996. Větší „boom“ ale zaznamenal v roce 1999, kdy zvítězil na Plzeňské portě a zahájil spolupráci se Zdeňkem Vřešťálem a Víťou Sázavským z kapely Nerez. Oba hudebníci se velkou měrou zasadili také o vydání Kejakova prvního alba s názvem To se mi líbí, které vyšlo v roce 2000 u společnosti BMG Ariola. Ještě před vydáním tohoto alba vydal Kejak dvě desky vlastním nákladem – alba V kravatách (1996) a Zelený ranč (1997). Po vydání alba To se mi líbí se Kejak vydal na turné po Čechách, Moravě i Slovensku, kde vystupoval jako host skupiny Nerez.

 

Zhruba po dvouleté spolupráci se skupinou Nerez se Kejak osamostatnil a začal vystupovat samostatně – a to v klubech a na různých festivalech po celé České republice. V roce 2003 vydal své čtvrté album s názvem Holky rohatý, na kterém vyšel jeho asi největší hit – píseň Vizovice, která vznikla ve spolupráci se skupinou Fleret.

Jaroslav Samson Lenk


Jaroslav Samson Lenk

Narozen 12. 8. 1956 v Plzni

Jaroslav Samson Lenk je osobitý přední český písničkář, hudebník, zpěvák a producent. Tvůrce hudby a textů k dětským televizním večerníčkům, moderátor, stálice české folkové a písničkářské scény. Tento svérázný hudebník působí na pódiích a v masmédiích v různých sestavách a sdruženích i jako sólista či producent již 44 let.

 

Nejznámější sdružení

ROHÁČI Č.B. ( bluegras ) 1972 – 1974

TRIO POBĚŽOVICE ( cokoli ) 1975-1976

MÁCI 1977 – 1993

HOP – TROP 1980 – ?

REDL LENK JANOUŠEK 1988 – ?

SAMSON a jeho PARTA 1993 – 2015

SAMSON a SLUNEČNO 2006 – ?

SAMSON a RADIM ZENKL (USA) 2008 – ?

SAMSON sólo 1982 – ?

Moderace

Od roku 2005 je Jaroslav Samson Lenk dvorní moderátor Slovenského festivalu LODĚNICE v Piešťanech, Festivalu SLUNCE ve Strážnici a Festivalu TRAMPSKÝ ŠIRÁK ve Štokách u Jihlavy.

Zahraniční vystoupení

Od roku 1985 pravidelné koncerty na Slovensku či občas v Polsku.

1998 USA společně s Vlastou Redlem a Slávkem Janouškem. (New York, Chicago)

2002 USA se skupinou Hop Trop a Radimem Zenklem (Los Angeles, San Diego, San Francisco)

2004 New Zealand a Austrálie společně s Vlastou Redlem a Slávkem Janouškem (Auckland, Welington, Melbourne, Canberra, Sydney)

2006 Austrálie s Hop Tropem (Adelaide, Melbourne, Canberra, Sydney)

2009 Austrálie J.Samson Lenk (Adelaide, Melbourne, Sydney, Brisbane)

2013 EU Redl Lenk Janoušek (Luxemburk, Brusel)

Na svém kontě má čtyři zlaté a jednu platinovou desku.

 

Společně se skupinou Hop Trop a Máci šestkrát vyhrál interpretační Portu, dvakrát autorskou a dvakrát cenu diváků. S Hop Tropem i sám, držitelem Zlaté Porty. Vyhlášen Osobností Porty 87, vyhlášen Rytířem folku 2006. Za 44 let na pódiu má za sebou cca 8 000 představení.

 

Multimediální a podnikatelské aktivity

Jaroslav Samson Lenk je spoluzakládajícím členem vydavatelství GZ Loděnice-Wenkov a duchovní otec televizního pořadu – dříve Aport ČT Brno – později U Bolka na moll. Dále je pan Lenk majitelem Nahrávacího studia a vydavatelství Jumbo, spolumajitelem hudebního vydavatelství Lenkowrecords s.r.o.. Zakladatel a spolumajitel rádia Rádio Samson. A od roku 1992-2012 byl pořadatelem a producentem prestižního festivalu MUZIKA v Hrádku u Rokycan a v současné době je spoluproducentem festivalu Trampský Širák ve Štokách u Jihlavy.

 

Po nejrůznějších změnách bydliště (Osek u Rokycan, Ľišov, České Budějovice, Kladno, Pardubice, Brno, Praha ) Od roku 1988 žije ve Starém Plzenc


Malina Brothers


Bratři Malinové, tedy banjista Luboš (Druhá tráva), kytarista Pavel a houslista Josef (Jimmy Bozeman & the Lazy Pigs), se společně sešli na pódiu v unikátním projektu nazvaném Malina Brothers, ke kterému přizvali ještě kontrabasistu Pavla Peroutku (Spirituál kvintet). Za několik posledních dekád se objevili jako hudebníci či producenti snad na všech důležitých albech tohoto žánru u nás. Mj. spolupracovali s Robertem Křesťanem, Pavlem Bobkem, Věrou Martinovou, Charliem McCoyem (Bob Dylan, Elvis Presley) aj. Mají za sebou řadu koncertů v USA, natočili dvě řadová CD a právě představují nové album, na které přijala pozvání zpěvačka Kateřina García.


Robert Křesťan a Druhá tráva


Skupinu Druhá tráva založili v roce 1991 Robert Křesťan a Luboš Malina po svém odchodu od Poutníků. Druhou trávu charakterizují dva výrazné znaky – autorská a interpretační výjimečnost zpěváka, textaře a překladatele Roberta Křesťana a mimořádná instrumentální zdatnost ostatních členů skupiny.

Kapela Druhá tráva byla hned od svého vzniku řazena mezi špičku na folk & country scéně nejen v České či Slovenské republice. Přestože bývá často označována jako bluegrassová, už od počátku existence mixuje více stylů. Bluegrass odkazuje spíše na předchozí angažmá několika členů skupiny u brněnských Poutníků.

Druhá tráva dosud vydala 19 alb v Čechách i USA a je několikanásobným držitelem ocenění APH Anděl v kategorii Folk a Country. Kromě toho někteří členové kapely realizují i své sólové nahrávací projekty – banjista Luboš Malina už má na svém kontě čtyři CD a dobristovi Luboši Novotnému byly doposud vydány dvě desky. Jako jedna z mála českých kapel pravidelně každý rok absolvuje turné po Spojených státech amerických s velice příznivým ohlasem. Ve výčtu významných zahraničních interpretů, se kterými Druhá tráva spolupracovala či spolupracuje, nechybí takové osobnosti jako je Peter Rowan, Tony Trischka, Davey Spillane, Andy Owens nebo Charlie McCoy.

V loňské roce kapela Druhá tráva získala Anděla za poslední album Díl první. A Robert Křesťan vstoupil do Síně slávy!

V těchto dnech vydává skupina nové album nazvané Díl druhý. Zatímco na „jedničce“ převažovaly převzaté skladby, dvojka je postavená na autorských věcech. I v tomto případě skupina v čele s frontmanem Robertem Křesťanem přizvala producenta Eddieho Stevense, známého především spolupracemi s britskými tanečními kapelami. Jeho experimentální přístup posunul svébytný akustický zvuk Druhé trávy do jiných kontextů. V Birdland Studios na úpatí slovenských Súľovských vrchů se nebál do aranží zapojit klávesové nástroje, syntezátory, netradiční studiové efekty nebo kapelu posunout až za hranici její komfortní zóny.

Aktuální koncertní program Druhé trávy zahrnuje průřez tvorby Roberta Křesťana z celé doby existence skupiny, nyní s důrazem na skladby z posledních studiových alb Díl první a nově také Díl druhý.

Skupina Druhá tráva hraje v současné době ve složení:
Robert Křesťan – sólový zpěv, mandolína, kytara
Luboš Malina – banjo, irské píšťaly, tenor saxofon, vokály
Luboš Novotný – dobro, lap steel, vokály
Radek Hlávka – kytara, vokály
Tomáš Liška – kontrabas, basová kytara
Martin Novák – bicí, perkuse, cajon


Archivy